Minime Lietuvos žydų genocido dieną

Rugsėjo 20 dieną 9 – 10 klasių mokiniai, lydimi  tikybos mokytojos Eglės Jažauskienės, lietuvių kalbos ir literatūros mokytojos Gintarės Andriliūnaitės bei  bibliotekos vedėjos Gintarės Petrauskienės, aplankė žydų žudynių atminimui skirtą Memorialą Pakamponyse. Mūsų tikslas – paminėti 80-ąsias Biržų žydų bendruomenės sunaikinimo Holokausto metu metines, kad prisimintume ir niekada neleistume tam siaubui pasikartoti. Mokytoja Eglė Jažauskienė papasakojo apie 1941 metų rugpjūčio 8 dienos tragediją: Pakamponyse buvo sušaudyta 2400 Biržų žydų, iš jų – 900 vaikų.
Mokiniai išgirdo pasakojimą apie gimnazistų – lietuvaitės ir žydo – draugystę. Mokytoja Eglė perskaitė žydų tautybės gimnazisto 1941 m. gegužes mėnesį, likus vos kelioms savaitėms iki karo pradžios, parašytą eilėraštį draugei Reginai, kuriame galima įžvelgti žydų tragedijos nuojautą:

„…Bet vis tiktai, kai matome,
Kad mūsų saulė leidžiasi
Ir tamsa jau skleidžias, siaučia, siaučia mus.
Mes visas jėgas surenkam
Ir paskutinį syk sušunkam:
„Palauk, mirtie, nors valandą
Pasaulis gražus!“
(praėjus dviem mėnesiams, septyniolikmetis gimnazistas Icikas Lipšicas, kaip ir visa jo šeima, buvo sušaudytas Pakamponyse)
Pagerbdami Memorialo aukas, prie paminklo mokiniai padėjo po akmenuką – amžino atminimo simbolį.